Savaş bahaneleri ne olursa olsun, Ukrayna’yı işgal eden Rus liderliğini kınıyoruz.

Sabahları huzur içinde uyanan, okullarına ya da iş yerlerine giden, akşamları akşam yemeği yiyen ya da arkadaşları ve aileleriyle gezmeye çıkan ve geceleri huzur içinde uyuyan sıradan Ukraynalıların hayatlarını mahvettikleri için, onları füze saldırılarına karşı sığınmak için metro istasyonunun bodrum katlarında korku ve endişelerle dolu uykusuz geceler geçirmeye zorladıkları için Rus liderliğini kınıyoruz.

Hem COVID-19 enfeksiyonlarının hem de Çernobil nükleer tesisinin kalıntılarından radyoaktif malzemelerinin Ukrayna’nın her yerine ve ötesine yayma riskini artıran bir savaş başlattığı için Rus liderliğini kınıyoruz.

Sanal alemde sahte haberler yayarak, propagandayı çoğaltarak ve tarihsel gerçekleri siyasi amaçları ve milliyetçi ideolojileri için kötüye kullanarak dünya çapında insanları yanılttığı için Rus liderliğini kınıyoruz.

Savaşa karşı sesleri bastırmak için Rusya’da ifade özgürlüğünü kısıtladığı için Rus liderliğini kınıyoruz.

İnsanları kendi topraklarından zorla çıkmaya kışkırtan, işgal altındaki saldırı ve baskı tehdidinden kaçmaya çalışırken evlerini, işlerini ve ailelerini kaybedecek milyonlarca mülteci yarattığı için ve ataları soyulmuş bu insanları Büyük Güçlerin siyasi manevralarına kaptırdığı için Rus liderliğini kınıyoruz.

Bu zor koşullarda barışı arzulayan ve birbirlerine destek olarak haysiyetlerini korumak ve gündelik yaşamı sürdürmek için çaba sarf eden Ukrayna halkıyla dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Şiddetli baskılara rağmen savaşa karşı sesini cesurca yükselten ve Ukrayna ile dayanışma içinde olan Rus halkına saygılarımızı sunuyoruz.

Dünyanın her yerinde Ukraynalıların acısını ve ıstırabını kendi acıları, ıstırapları gibi hisseden ve savaşa karşı seslerini yükselten insanlarla dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Kyoto Üniversitesi Özgürlük ve Barış Kampanyası
26/02/2022

関連記事

ロシアによるウクライナ侵略を非難し、ウクライナの人びとに連帯する声明について

この声明書は自由に転載していただいてかまいません。


ほかにも、さまざまな言語で翻訳・発表されるとよいと考えています。ご協力いただける方は、自由と平和のための京大有志の会 info@kyotounivfreedom.com までご連絡ください。

TOP